Zakończenie Sezonu Rowerowego Jaktorów - Radziejowice 2015

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie

zakonczenie sezonu 2015 Zakończenie tegorocznego Sezonu Rowerowego przez Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie odbyło się w dniu 4 października 2015 r. W imprezie wzięły udział 24 osoby w tym 18 osób przejechało trasę na rowerach.
Głównymi celami Zakończenia Sezonu Rowerowego przez Jaktorowskich rowerzystów było uczczenie pamięci Teodora Sztekkera dwukrotnego mistrza świata w zapasach w stylu klasycznym, oraz nagrodzenie upominkami aktywnych uczestników tegorocznych imprez organizowanych przez Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie.
Impreza została dofinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Grodzisku Mazowieckim.
Wyprawa wiodąca drogami powiatu grodziskiego i żyrardowskiego miała długość ok. 32 kilometrów i składała się z trzech etapów (Makówka, Chawłowo, Radziejowice).


Pierwszego postoju dokonano w miejscowości Makówka, gdzie na placu sołeckim "Piknikowo" dwuosobowe drużyny otrzymały kopie fragmentu mapy okolicy sporządzonej przez WIG w 1934 r. Zadanie polegało na oznaczeniu miejsca przystanku i dotarcie do zaznaczonego na tej mapie b. folwarku Chawłowo. Mimo, iż od tamtego czasu na tych terenach zmienił się krajobraz i nastąpiło powtórne zalesienie gruntów to załogi potrafiły sprawnie dotrzeć do nieistniejącego już majątku. Większość wybrała drogę graniczną od strony Kuklówki Zarzecznej, a tylko dwóch uczestników przejechało do wyznaczonego miejsca starą drogą od strony Mościsk, która to droga około 1930 roku na odcinku ok. 900 metrów została wysadzona lipami przez właściciela majątku Teodora Sztekkera.
Kiedy wszyscy zebraliśmy się przy fragmentach muru z ocalałej bramy wjazdowej do folwarku, to przez prowadzącego tę wyprawę Tadeusza Murzyn, została przedstawiona biografia legendarnego zapaśnika z okresu międzywojennego - Teodora Sztekkera.
Następnie wkroczyliśmy w obszar nieistniejących już zabudowań folwarcznych (zostały tylko zarysy fundamentów) i doszliśmy do chronionych prawem 9 świerków pospolitych, z których osiem tworzy szpaler - posadzenie tych drzew również należy wiązać z okresem nabycia tego majątku w roku 1929 przez Teodora Sztekkera i jego żonę Wandę z d. Melcer. Kolejnym miejscem, które można zobaczyć z lat, kiedy właścicielem Chawłowa był T. Sztekker to dwa stawy oraz niewielki wzgórek, na którym kiedyś stał krzyż.zakonczenie sezonu 2015
Po wydobyciu się z dość gęsto porośniętego obszaru d. folwarku wsiedliśmy na rowery i bardzo malowniczą drogą polną dotarliśmy do wsi Wężyk. Później przez Grzymek i bród na rzece Tucznej udaliśmy się przez Wólkę Brzozokalską i Adamów do Parku w Radziejowicach. Tu obok starej Powozowni uczestnicy wyprawy poddali się dobrowolnemu sprawdzianowi wiedzy o Teodorze Sztekkerze. Prowadzący przygotował 15 pytań, gdzie należało z kilku wariantów wybrać prawidłowe odpowiedzi. Trzeba przyznać, że wszyscy doskonale wywiązali się z tego zadania, niekiedy nie czekając na przeczytanie pytania do końca. Zatem założony cel został osiągnięty, nagrody wręczone, a na stołach pojawiły się przygotowane przez członkinie TCJ domowe wypieki, smalec, i inne smakołyki oraz ciepła herbata i kawa. Następnie na podstawie skrupulatnie prowadzonej listy z nazwiskami uczestników tegorocznych wypraw rowerowych wyłoniono i nagrodzono trzy osoby, które uczestniczyły na dziewięciu imprezach rowerowych organizowanych w 2015 roku przez TCJ. Ponadto nagrody w dalszej kolejności otrzymały osoby, które z uczestniczyły mniej razy w naszych wyprawach.
Trwały też dyskusje o planach na przyszły rok, co pozwoliło już teraz nakreślić szkic kalendarza imprez TCJ na 2015 rok. Jeszcze zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy Arce Noego i przy nadal wspaniałej słonecznej i ciepłej o tej porze aurze wyruszyliśmy w drogę powrotną do Jaktorowa.

 

Tadeusz Murzyn